ПЕРСОНАЛії: Іван Скляр

 

Іван Скляр

збільшити

Видатний український музичний майстер-конструктор, автор концертної бандури з механікою для переключення тональностей народився 21 лютого 1906 року в Миргороді на Полтавщині у сім’ї столяра. Вчився у церковно-приходській школі. Змалку любив малювати, писати вірші, співав у церковному хорі. В юнацькому віці виготовив першу бандуру на 8 басів, 23 приструнки, організував «Селянську капелу бандуристів ім. Т. Шевченка» і тривалий час керував нею.

1943 р. частина бандуристів цієї капели увійшли до українського народного хору ім. Г. Верьовки, де І. Скляр став концертмейстером групи бандур. У 1950-1956 рр. він керує інструментальним ансамблем народного хору. Під опікою видатного хормейстера Г. Г. Верьовки вивчає теорію музики.

У тісній співпраці педагогами-бандуристами Київської консерваторії (зокрема С.Баштаном) та високопрофесійними бандуристами Державної капели бандуристів України І. Скляр cконструював концертну хроматичну бандуру з механікою переключення тональностей. Це дало можливість виконувати на бандурі не лише традиційну народну музику, а й твори складного концертного репертуару: композиторські твори, вітчизняну та зарубіжну класику і, таким чином, відкрило нову епоху української бандурного мистецтва. Бандура Скляра – це досконалий високотехнічний інструмент з багатим тембром, глибоким насиченим звуком.

З 1954 р. Чернігівська фабрика музичних інструментів почала серійно виготовляти бандури конструкції І. Скляра, забезпечила високотехнічними інструментами музично-педагогічні та концертні заклади, а згодом – колективи художньої самодіяльності.

Бандура конструкції І. Скляра нарівні з будь-яким концертним інструментом звучить на всіх континентах земної кулі.

І. М. Скляр працював також над конструкцією бандури, в якій можна було б поєднати київську і харківську школу гри, присвятивши цій темі власну книжку «Київсько-харківська бандура».

У широкому творчому доробку майстра були й хроматична сопілка та книжка «Подарунок сопілкарям», колісна ліра хроматичного звукоряду та власна конструкція цимбалів.

Плідна творча діяльність І. М. Скляра у справі відродження та вдосконалення українських народних музичних інструментів ставить його в ряд видатних діячів української культури.

 

 

 

Хостинг сайту «Дата-центр Nerus.com»